Monday, 13 April 2020

TA Pro Tour 17

While we wait for Uncle Barry to reveal whatever he's thinking about as mentioned off the Weekly Dartscast in terms of getting some darts on, let's do event 17 - with this being the first where van Gerwen's missing, will we get a new winner?

Round 1

(1) Gerwyn Price 6-5 Barrie Bates
Luke Humphries 6-5 Mickey Mansell
(32) John Henderson 6-5 David Evans
Yordi Meeuwisse 6-5 Ted Evetts
(16) Glen Durrant 6-2 Ryan Meikle
Scott Baker 6-3 Peter Jacques
(17) Stephen Bunting 6-5 Steve West
Boris Koltsov 6-3 Derk Telnekes

(8) Nathan Aspinall 6-1 Conan Whitehead
Gary Anderson 6-0 Paul Hogan
Jason Lowe 6-2 (25) Darren Webster
Cristo Reyes 6-4 Dirk van Duijvenbode
(9) Michael Smith 6-0 Danny Baggish
James Wilson 6-5 Geert Nentjes
(24) Ricky Evans 6-3 Vincent van der Meer
Matt Edgar 6-5 Mike van Duivenbode

(5) Joe Cullen 6-2 Fallon Sherrock
Joe Murnan 6-5 Bradley Brooks
(28) Mervyn King 6-3 Mike de Decker
Mario Vandenboegarde 6-4 Scott Waites
(12) Jamie Hughes 6-5 Alan Tabern
Nick Kenny 6-2 Ciaran Teehan
(21) Jose de Sousa 6-3 Seigo Asada
Jim Williams 6-2 Robert Thornton

(4) Krzysztof Ratajski 6-4 Simon Stevenson
Krzysztof Kciuk 6-5 Benito van de Pas
Luke Woodhouse 6-2 (29) Willie O'Connor
Mark McGeeney 6-1 Aaron Beeney
(13) Rob Cross 6-3 Jelle Klaasen
John Michael 6-4 James Richardson
Darius Labanauskas 6-3 (20) Gabriel Clemens
Marko Kantele 6-3 Andy Hamilton

(2) Ian White 6-2 Kai Fan Leung
Devon Petersen 6-4 Martijn Kleermaker
(31) Max Hopp 6-2 Daniel Larsson
Ryan Joyce 6-5 Steve Brown
(15) Jeffrey de Zwaan 6-0 Jonathan Worsley
Cody Harris 6-0 Reece Robinson
(18) Simon Whitlock 6-1 Dave Pallett
Steve Lennon 6-0 Carl Wilkinson

Callan Rydz 6-5 (7) Dave Chisnall
Adrian Gray 6-5 William Borland
(26) Ross Smith 6-4 Darren Penhall
Stephen Burton 6-5 Ryan Searle
(10) Adrian Lewis 6-4 Kyle Anderson
Nico Kurz 6-0 Michael Barnard
(23) Brendan Dolan 6-0 Martin Atkins (Wigan)
Niels Zonneveld 6-4 Madars Razma

(3) Peter Wright 6-5 Adam Hunt
Boris Krcmar 6-3 Jan Dekker
(30) Chris Dobey 6-2 Nathan Rafferty
Rowby John Rodriguez 6-3 Arron Monk
(14) Steve Beaton 6-2 Steffen Siepmann
Scott Taylor 6-4 Damon Heta
Wesley Harms 6-4 (19) Danny Noppert
Ron Meulenkamp 6-5 Wayne Jones

(6) Daryl Gurney 6-5 Ryan Murray
Antonio Alcinas 6-3 Karel Sedlacek
(27) Vincent van der Voort 6-5 Gavin Carlin
Harry Ward 6-4 Jeff Smith
(11) Jermaine Wattimena 6-3 Martin Schindler
Christian Bunse 6-3 Andy Boulton
(22) Justin Pipe 6-5 Gary Blades
Corey Cadby 6-1 Nathan Derry

Round 2

Luke Humphries 6-5 Gerwyn Price
John Henderson 6-3 Yordi Meeuwisse
Glen Durrant 6-0 Scott Baker
Stephen Bunting 6-0 Boris Koltsov
Gary Anderson 6-4 Nathan Aspinall
Jason Lowe 6-1 Cristo Reyes
James Wilson 6-4 Michael Smith
Matt Edgar 6-5 Ricky Evans

Joe Murnan 6-5 Joe Cullen
Mervyn King 6-0 Mario Vandenboegaerde
Nick Kenny 6-4 Jamie Hughes
Jose de Sousa 6-5 Jim Williams
Krzysztof Ratajski 6-1 Krzysztof Kciuk
Luke Woodhouse 6-2 Mark McGeeney
Rob Cross 6-5 John Michael
Darius Labanauskas 6-4 Marko Kantele

Ian White 6-1 Devon Petersen
Ryan Joyce 6-2 Max Hopp
Jeffrey de Zwaan 6-5 Cody Harris
Simon Whitlock 6-4 Steve Lennon
Callan Rydz 6-1 Adrian Gray
Stephen Burton 6-4 Ross Smith
Adrian Lewis 6-3 Nico Kurz
Brendan Dolan 6-2 Niels Zonneveld

Peter Wright 6-0 Boris Krcmar
Chris Dobey 6-5 Rowby John Rodriguez
Steve Beaton 6-4 Scott Taylor
Wesley Harms 6-5 Ron Meulenkamp
Antonio Alcinas 6-5 Daryl Gurney
Vincent van der Voort 6-4 Harry Ward
Jermaine Wattimena 6-1 Christian Bunse
Corey Cadby 6-1 Justin Pipe

Round 3

John Henderson 6-3 Luke Humphries
Glen Durrant 6-4 Stephen Bunting
Gary Anderson 6-2 Jason Lowe
Matt Edgar 6-5 James Wilson
Mervyn King 6-5 Joe Murnan
Jose de Sousa 6-2 Nick Kenny
Luke Woodhouse 6-3 Krzysztof Ratajski
Rob Cross 6-4 Darius Labanauskas

Ian White 6-2 Ryan Joyce
Jeffrey de Zwaan 6-3 Simon Whitlock
Stephen Burton 6-3 Callan Rydz
Brendan Dolan 6-3 Adrian Lewis
Peter Wright 6-4 Chris Dobey
Steve Beaton 6-4 Wesley Harms
Vincent van der Voort 6-0 Antonio Alcinas
Corey Cadby 6-4 Jermaine Wattimena

Round 4 onwards

John Henderson 6-3 Glen Durrant
Matt Edgar 6-5 Gary Anderson
Jose de Sousa 6-4 Mervyn King
Rob Cross 6-4 Luke Woodhouse
Ian White 6-1 Jeffrey de Zwaan
Brendan Dolan 6-1 Stephen Burton
Peter Wright 6-5 Steve Beaton
Corey Cadby 6-1 Vincent van der Voort

John Henderson 6-2 Matt Edgar
Rob Cross 6-1 Jose de Sousa
Ian White 6-4 Brendan Dolan
Peter Wright 6-4 Corey Cadby

John Henderson 6-4 Rob Cross
Peter Wright 6-3 Ian White

Peter Wright 6-2 John Henderson

So Snakebite's the first player to get three titles, reclaiming the number one spot in the order of merit, while Hendo makes it an all Scottish final and yet another new finalists, while we also see Corey Cadby make a first deep run, while the latest player to make a surprise deep run is none other than Prime Time.

The next three events will see no Ratajski, 18 and 20 are more or less full strength outside of missing Dobey and Whitlock from the current top 32 respectively, but 19 is missing a bunch of players with no Cross, Price or Wade. The big one to watch for however will be event 24 - there's no Wright, van Gerwen or White, which'll push Wade and Suljovic up into the top four seeds. Will probably do event 18 now, and maybe 19 in the evening.

No comments:

Post a comment